04 lipca 2017

Fiat 500 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej MoMA w Nowym Jorku.

  • Fiat 500 staje się dziełem sztuki nowoczesnej i dołącza do stałej kolekcji MoMA (Museum of Modern Art) w Nowym Jorku.
  • Niezwykły hołd dla Fiata 500, kulturowej i artystycznej wartości ikony włoskiego stylu z okazji 60. urodzin modelu.

Ukochany samochód Fiata w historii, ikona, która pozwoliła każdemu Włochowi stać się właścicielem samochodu i który stał się także wizytówką kraju, obchodzi 60. urodziny. Organizowane są specjalne wydarzenia będące wyrazem uznania dla jego historii i wzornictwa, które rozsławiły Fiata 500 na cały świat.
Teraz nieprzypadkowo samochód ten dołącza do stałej kolekcji MoMA, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.
„To, że Fiat 500 bez wątpienia wywarł ogromny wpływ w historii motoryzacji, jest tak samo oczywiste jak to, że nigdy nie był on li tylko samochodem", powiedział Olivier François, dyrektor marki Fiat oraz dyrektor Marketingu FCA. „W swojej 60-letniej historii „500" wykroczyła poza swój materialny obraz, by znaleźć się w masowej wyobraźni ludzi i stać się ikoną, która teraz poprzez zakup przez MoMA w hołdzie dla jej artystycznej i kulturowej wartości, dostępuje honoru uzyskania gwarancji nieprzemijającej jakości".

„Fiat 500 jest ikoną historii motoryzacji, która zmieniła sposób projektowania i produkowania samochodów we Włoszech", powiedział Martino Stierli, „Philip Johnson Chief Curator of Architecture and Design" w MoMA. „Dodanie tego wszechobecnego dzieła do naszej kolekcji wzbogaca zasoby MoMA o historię motoryzacyjnego wzornictwa".

Model zakupiony przez MoMA to seria 500 F, najpopularniejsza „500" w historii, produkowana od 1965 do 1972 roku. To małe, wielkie samochodowe dzieło Fiata natychmiastowo odniosło światowy sukces, a 18-konny silnik o pojemności 499.5 cm3 rozpędzał go do maksymalnej prędkości 95 km/h. W latach 1957-1975 wyprodukowano go w liczbie ponad 4 milionów egzemplarzy. Począwszy od nowej „500" w późnych latach 50. XX w., poprzez mocniejsze wersje Sport, a później D, wersję F, która ustanowiła rekord pod względem ilości wyprodukowanych samochodów, aż po bardziej wygodną wersję L i wreszcie R.

Fiat 500 jest nie tylko symbolem samochodu popularnego, z czasem stał się on ikoną stylu i wzornictwa. Niepowtarzalny design był źródłem inspiracji dla artystów, których odpowiedzią były eleganckie, ekskluzywne i sportowe interpretacje. Udało mu się zachować swoją tożsamość, zachowując jednocześnie ponadczasowość przez ponad 60 lat historii, stylu życia, mody i społeczeństwa. „500" to nie tylko wyjątkowy samochód, ale również zjawisko kulturowe, przez 60 lat pozostające w centrum zainteresowania i nigdy nie wychodzące z mody. Od wprowadzenia nowej generacji w 2007 roku, „500" pojawiała się w rozmaitych odmianach oryginalnej wersji i „odjazdowych" interpretacjach, czy to w wersji hatchback, czy cabrio, z mnóstwem udanych edycji specjalnych (jak np. 500 by Diesel, 500 Gucci i 500 Riva).

Sukces potwierdzają liczby: Fiat 500 jest najlepiej sprzedającym się samochodem w Europie, zajmującym pierwsze miejsce w rankingach sprzedaży 8 państw oraz plasującym się wśród pierwszych trzech miejsc w 6 innych. W ciągu 10 lat wersja z 2007 roku zdobyła serca ponad 2 milionów kierowców i od swojej premiery zebrała mnóstwo wyróżnień, w tym nagrodę Samochodu Roku oraz nagrodę w dziedzinie wzornictwa „Compasso d'oro".
Fiat 500 jest symbolem włoskiej kreatywności, która od zawsze inspirowała artystów i projektantów z całego świata, stając się ikoną piękna i sztuki. Dzisiaj model „zajechał" jeszcze dalej, sam stając się dziełem sztuki obok innych wielkich ikon włoskiego wzornictwa i nadal pozostaje „Forever Young".

Wszystkiego najlepszego dla Fiata 500 !

Bliższe informacje na (http://press.moma.org/2017/06/acquisition-fiat-500/).

najnowsze filmy

wyszukiwanie zaawansowane

Szukaj...

Od
Do
Szukaj

Zdjęcia


Pobierz

Zdjęcia powiązane


Załączniki


Linki