Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera Stellantis Communications i bądź na bieżąco ze wszystkimi nowościami

14 lut 2011

Fiat na 81. Międzynarodowym Salonie Motoryzacyjnym w Genewie

Fiat powraca na Międzynarodowy Salon Samochodowy w Genewie z całkowicie nowym stoiskiem i premierowymi odsłonami nowych modeli, obok prezentacji modeli o ustalonej już pozycji, podkreślającymi wyjątkowość marki Fiat na międzynarodowej scenie motoryzacyjnej.

Fiat powraca na Międzynarodowy Salon Samochodowy w Genewie z całkowicie nowym stoiskiem i premierowymi odsłonami nowych modeli, obok prezentacji modeli o ustalonej już pozycji, podkreślającymi wyjątkowość marki Fiat na międzynarodowej scenie motoryzacyjnej.  

Prawdziwą gwiazdą ekspozycji będzie nowy Freemont - pierwszy model Fiata, który zrodził się jako owoc współpracy włoskiej spółki z Chrysler Group. Auto wykonane na platformie modelu Dodge Journey ma pojawić się w sprzedaży w drugiej połowie 2011 roku, a jego nazwa ma przywodzić na myśl poczucie wolności, przyjemność płynącą z życia na łonie natury, przygodę i opanowanie w radzeniu sobie ze wszelkimi sytuacjami codziennego życia. Fiat Freemont to doprawdy wszechstronny pojazd zaprojektowany tak, by odpowiadać wszelkim wymogom stawianym przez rodziny oraz przez osoby, które poszukują pojazdu przestrzennego, wygodnego oraz uniwersalnego, który wykorzystywany jest zarówno w pośpiesznym rytmie codziennego życia, jak również w wolnym czasie weekendowym.

W Genewie będzie można oglądać Fiata Freemont z przednim napędem, wyposażonego w mocną wysokoprężną jednostkę napędową Turbo 2.0 MultiJet 170 KM, z karoserią w kolorze "jaskrawo-srebrny metalik" i tapicerką z czarnej skóry. To bogato wyposażone auto przeznaczone dla siedmiu osób posiada kamerę cofania, system nawigacji wyposażony w ekran dotykowy o przekątnej 8,4 cala, 19-calowe obręcze kół ze stopów lekkich, trójstrefową automatyczną klimatyzację, tylne czujniki parkowania, otwierany dach i pakiet tzw. Video Pack (odtwarzacz DVD montowany pod sufitem).

Salon genewski to również dobra okazja, aby nacieszyć oko serią "MyLife" przygotowaną na modelach Qubo, Bravo i Doblò - reprezentującą całkowicie nowe podejście do zrozumienia istoty relacji pomiędzy technologią, design'em a ekologią. Fiat Freemont jest idealnym produktem dla klientów coraz bardziej nastawionych na innowacje technologiczne, komfort jazdy, a jednocześnie nieobojętnych na zagadnienia ochrony środowiska. Wszystkie wymienione powyżej aspekty, Freemont spełnia bez rezygnacji z oryginalnej i wyrazistej stylistyki.

Na zaaranżowanym w tonach bieli stoisku podkreślających włoski design publiczność będzie mogła podziwiać cztery auta w nowej wersji - Fiat Punto "MyLife" z silnikiem o pojemności 1,2 litra i mocy 69 KM, Fiat Qubo "MyLife" 1.3 Multijet 75 KM, Fiat Bravo 1.6 Multijet 120 KM i Fiat Doblò "MyLife" 1.6 Multijet 90 KM. Wszystkie egzemplarze pokazowe wyposażone są w silniki zgodne z normą Euro 5, z systemem Start & Stop montowanym seryjnie (oprócz Bravo). Ponadto zwiedzający będą mogli obejrzeć z bliska najnowsze z aktualnie dostępnych urządzenia multimedialne: od urządzenia Blue&Me-TomTom, do systemu nawigacji satelitarnej Instant Nav.

W Genewie nie może zabraknąć Fiata 500 TwinAir (w wersji hatchback i kabriolet), auta przeznaczonego do prezentacji nowej gamy 2011 tego modelu na tej prestiżowej imprezie. Począwszy od dnia dzisiejszego nazwa TwinAir będzie oznaczała nie tylko jednostkę napędową, ale całą linię wyrobów, która staje się najważniejszą częścią gamy 2011 Fiatów 500. Gama aut 500 TwinAir z ich wyróżniającą się, niepowtarzalną stylistyką i bogatymi elementami wyposażenia jest adresowana dla mieszkańców miast. Jeszcze ciekawiej zapowiada się wersja z silnikiem TwinAir o mocy 85 KM - protoplasty nowej rodziny dwucylindrowych silników opracowanych przez FPT Fiat Powertrain, o mocach w zakresie od 65 do 105 KM, dzięki którym jazda pięćsetką to maksymalna przyjemność z wykorzystywania osiągów samochodu przy znacznym zmniejszeniu zużycia paliwa. W porównaniu z silnikiem 1.4 o mocy 100 KM, silnik TwinAir 85 KM przy 2000 obr/min osiąga moment obrotowy większy o 25%, natomiast oszczędza na paliwie aż 30%. A to oznacza nie tylko większą przyjemność prowadzenia auta, ale także zmniejszony poziom szkodliwych emisji.

Sercem silnika TwinAir o mocy 85 KM jest rewolucyjny system MultiAir z nowym elektro-hydraulicznym układem zarządzania zaworami, zoptymalizowany pod kątem maksymalnej efektywności spalania. Oprócz tego nowe silniki TwinAir są klasycznym przykładem downsizingu, czyli miniaturyzacji: - nowa jednostka TwinAir o mocy 85 KM współpracująca ze zautomatyzowaną skrzynią biegów Dualogic pozwala na uzyskanie poziomu emisji CO2 wynoszącego 92 g/km, co jest rekordem światowym w tej dziedzinie uzyskanym przez turbodoładowany silnik benzynowy.

Silnik TwinAir o mocy 85 KM stanowi potwierdzenie uznanej na całym świecie doskonałości reprezentowanej przez włoską myśl techniczną, a wyrażającej się m.in. w możliwościach konstruowania i wytwarzania innowacyjnych jednostek napędowych, które rodzą się na podstawie nabytych doświadczeń i z pasji projektantów połączonej z nabywanym przez lata doświadczeniem. Nieprzypadkowo więc na International Motor Show w Genewie „kieszonkowy" Fiat 500 TwinAir znajdzie się obok słynnego Mefistofele, króla samochodów wyścigowych zbudowanego przez sir Ernesta Eldridge po przeróbce Fiata SB4 Corsa z roku 1908. Niezwykle fascynująca jest historia tego unikalnego na skalę światową auta: sir Eldridge zakupił Fiata SB4 z roku 1908 pod koniec kariery tego egzemplarza jako auto wyścigowe, aby zrobić z niego rekordzistę i w ten sposób ziścić swoje marzenia oraz pójść za ówczesną tendencją stania się pionierem swej epoki. Tak więc sir Eldridge dokonał przeróbek auta poprzez wydłużenie ramy, przy użyciu części pochodzących z ...londyńskiego autobusu i zamontowanie samolotowego silnika Fiat A12 (typu A12 Bis), który po odpowiedniej przeróbce osiągał moc 320 KM przy 1800 obr./min (po dodaniu 4 gaźników i 4 rozdzielaczy zamiast 2 iskrowników). 12 lipca 1924 roku Mefistofeles - nazwany tak z powodu wydobywającego się hałasu oraz kłębów dymu podczas bicia światowego rekordu szybkości - pojawił się na ziemnym torze, aby rozwinąć niesamowitą prędkość 234,980 km/godz. W 1969 Giovanni Agnelli odkupił Mefistofelesa od spadkobierców sir Eldridge'a i obecnie ten unikatowy egzemplarz należy do kolekcji zabytkowych Fiatów (przeszedłszy uprzednio staranną i pracochłonną renowację, przywracającą mu perfekcyjną sprawność techniczną).

Stoisko Fiata na Genewskim Salonie zostało zaprojektowane w taki sposób, by przyciągać uwagę zwiedzających do najnowszych nowinek motoryzacyjnych i jednocześnie aby wyzwolić u nich żywe emocje, jakie wzbudza ta marka. Fiat radykalnie przewartościował wizualny odbiór stoiska w stronę wyrazu oszczędnego i hi-tech. Celem takiego, a nie innego, podejścia było promowanie marki, zaczynając od jej produktów: samochód jest eksponowany w środku stanowiska i to on ma być ośrodkiem zainteresowania. Na bok poszła fantazyjna kolorystyka i zakrzywione linie, a nowe barwy kształtujące przestrzeń bezpośrednio nawiązują do logo Fiata. Wykonana ze stali i odznaczająca się niezwykle liniową i współczesną geometrią część frontowa, której stylistyka odzwierciedla charakterystyczne, wysublimowane formy włoskiego designu, zaprasza do wejścia pomiędzy świecące ściany diodowe, a nieco dalej w samym środku stoiska mieni się czerwono rubinowe logo Fiata.

W specjalnie do tego celu przeznaczonym miejscu na stoisku Fiata będzie miała miejsce światowa premiera nowej marki "Air Technologies" skupiającej jedyne w swoim rodzaju ekologiczne technologie marki Fiat, reprezentowane poprzez całą gamę oferowanych aktualnie na rynku rozwiązań. Technologie te, pogrupowane według obszarów tematycznych, dotyczą silników o podwójnym zasilaniu, systemów Start&Stop służących do zarządzania zmianą biegów oraz wyłączaniem/włączaniem silnika, rozwiązań technicznych mających na celu zwiększenie dynamiki auta. "Air Technologies" będą towarzyszyć wszystkim wydarzeniom reklamującym całą gamę modeli Fiata w 2011 roku dla podkreślenia znaczenia "ekologicznego" podejścia, jakie zawsze charakteryzowało i charakteryzuje tę markę.

Na tym nie koniec - w broszurach i ulotkach odwiedzający będą mogli odnaleźć informacje na temat produktów FGA Capital, spółki joint venture Fiat Group Automobiles i Crédit Agricole, dla której głównym polem działania jest sektor motoryzacyjny. Ta spółka finansowa prowadząca działalność na najważniejszych rynkach europejskich ma jeden cel: wspierać sprzedaż wszystkich pojazdów Fiat Group Automobiles poprzez oferowanie nowatorskich produktów finansowych i usług o wysokiej wartości dodanej, przeznaczonych dla sieci dealerów, prywatnych klientów i firm.

 

Pozostała zawartość