26 października 2017

Jubileuszowa srebrna moneta dla uczczenia Fiata 500.

  • Mennica Włoska wyemitowała monetę kolekcjonerską z wizerunkiem kultowego Fiata 500.
  • Moneta o wartości nominalnej 5 euro* upamiętnia 60. urodziny legendarnego modelu. 
  • Obie strony monety przedstawiają charakterystyczny bok modelu 500.
  • Nakład wyniesie zaledwie 4000 sztuk, dzięki czemu moneta stanie się prawdziwym rarytasem dla kolekcjonerów.

Mennica Włoska (Istituto Poligrafico e Zecca dello Stato) wyemitowała nową, limitowaną monetę dla uczczenia kultowego modelu Fiat 500, który obchodził w tym roku swoje 60. urodziny.

Zaprezentowana dzisiaj przez włoskie Ministerstwo Gospodarki i Finansów moneta, której wartość nominalna wynosi 5 euro, została zaprojektowana przez słynną włoską projektantkę, Claudię Momoni.
Nakład wyniesie zaledwie 4000 sztuk „niebędących w obiegu", dzięki czemu moneta stanie się prawdziwym rarytasem dla kolekcjonerów.

Na awersie srebrnej monety przedstawiono współczesnego Fiata 500 wraz z tym z 1957 roku w perspektywie oraz napis w otoku „Repubblica Italiana". Na rewersie widoczny jest niepowtarzalny bok klasycznej Pięćsetki i dwie daty: 1957 i 2017, czyli rok, w którym wyprodukowano pierwszego Fiata 500 i rok wyemitowania monety, oraz jej nominał o wartości 5 euro.

Na monecie - prawdziwym miniaturowym dziele sztuki upamiętniającym samochód, który stał się symbolem spełnienia wielkiego marzenia o mobilności i wolności - widnieją: znak mennicy „R", oznaczający, że moneta została wybita w Rzymie, inicjały projektantki oraz logo Fiat 500 w stylu oryginalnych plakatów reklamowych.

Wyemitowanie jubileuszowej monety jest ostatnią z długiej serii wydarzeń przygotowanych z okazji obchodów 60. rocznicy urodzin Fiata 500 i ma miejsce zaledwie kilka miesięcy po innym ważnym instytucjonalnym wydarzeniu, kiedy to Poczta Włoska wypuściła okolicznościowy znaczek.

Dzięki światowemu znaczeniu i ugruntowanej pozycji prawdziwej ikony stylu, Fiat 500 stał się dziełem sztuki nowoczesnej i dołączył do stałej kolekcji MoMA (Museum of Modern Art) w Nowym Jorku. Model, jego potencjał, emocje, jakie wzbudza, zostały uchwycone w pierwszym krótkim filmie zrealizowanym przez Fiata i dostępnym teraz na YouTube, „See You In the Future", z udziałem zdobywcy Oskara, Adriena Brody'ego, który powrócił za kierownicą kultowego Fiata w nowej serii specjalnej 500 Anniversario w międzynarodowej kampanii uświetniającej 60. urodziny kultowego modelu. Do tej pory film został wyświetlony około 19 milionów razy.
Miłośnicy, kolekcjonerzy i publiczność świętowali urodziny Pięćsetki w ramach „500 Forever Young Tour", objazdowej imprezy, która zawitała na najpiękniejsze place miast Europy.

W trakcie swojej 60-letniej historii Fiat 500 miał wpływ na poprawę jakości codziennego życia milionów ludzi. Jego produkcja była ważnym elementem powojennego ożywienia gospodarczego we Włoszech, model zmotoryzował ten kraj i był pierwszym produkowanym na dużą skalę samochodem miejskim, eksportowanym również na cały świat.
Obecnie 80% sprzedaży Fiata 500 rejestruje się poza terytorium Włoch, model jest jednym z europejskich bestsellerów, zajmującym pierwsze miejsce w rankingach sprzedaży w ośmiu krajach, i jednym z pierwszych trzech na sześciu innych rynkach.

Teraz, historia modelu wzbogaca się o kolejny element, monetę o dużej symbolicznej wartości, kierowaną głownie do pasjonatów numizmatyki i miłośników Fiata 500, ale i każdego, kto pragnie „trzymać u siebie w kieszeni" małe, włoskie dzieło sztuki.

Moda na Fiata 500 jest zawsze w dobrym stylu, jest ponadczasowa, nigdy się nie kończy.

* Monetę można nabyć punktach sprzedaży Mennicy Włoskiej (Istituto del Poligrafico e della Zecca) w cenie 40 euro.

 

najnowsze filmy

wyszukiwanie zaawansowane

Szukaj...

Od
Do
Szukaj

Zdjęcia


Pobierz

Zdjęcia powiązane


Załączniki